Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Değerli bilim insanı Prof. Dr. Bülent Düz, Quality Business'a konuk oldu

03.03.2017

Prof. Dr. Bülent Düz, Dünya Literetürü’ne giren “GATA Sınıflandırması”na imza atmış çok değerli bir bilim insanı.


Bu ayki Quality Business konuklarımız arasında çok değerli bir bilim insanı var: Prof. Dr. Bülent Düz. Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahı olan Prof. Dr. Bülent Düz, Sultan Abdülhamit Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşuriji Departman Şefi.

Başarıya odaklı bir özgeçmiş
Aslen Malatyalı olan Prof. Düz, bir dönem Türkiye’nin en büyük tekstil makineleri imalatçısı olan iş adamı Rahmi Düz’ün oğlu. İlkokulda İstanbul’a geliyor. Bebek Tevfik Fikret İlkokulu ve Pertevniyal Lisesi’nin ardından Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ni bitiriyor. Birçok yönü ile mesleğinin öncülerinden olan Prof. Düz, o dönem katılması ve bitirmesi hayli güç olan Avrupa Beyin Cerrahisi Derneği’nin kurslarını tamamlayarak farkını önce yurt dışında belgeliyor. Yurt içinde ise kendisi Yardımcı Doçent olduğu halde yeni kurulan Türk Beyin Cerrahisi Derneği Uzmanlık Yeterlilik Kurulu’ndan da yeterlilik belgesini alıyor. Bugün kendisi de bu kurulun bir üyesi… 

Niçin beyin cerrahı oldu?
Prof. Dr. Bülent Düz, niçin beyin cerrahisini seçtiğini şöyle anlatıyor: “Askeri Tıp Fakültesi’ne girdiğimizde, bize daha ilk günden, apoletlerimizi ya kendimiz dikmemiz ya da bir terziye diktirmemiz gerektiği söylendi. Okulun terzisine diktirmek için sıraya giriliyordu. Ben beklemektense, aldım elime iğne, ipliği, kendim diktim. Dikerken de çok büyük bir haz aldım. Bu dikiş işinin beni mutlu ettiğini görünce cerrah olmaya karar verdim. Beyin ise çok mistik bir alan. Bu nedenle gelişmeye de en açık olanı. Bu yüzden beyin cerrahisini seçtim.”

“Beyin cerrahisi benim için bir tutku”
Mesleğini icra etmekten çok büyük bir haz aldığını belirten Prof. Düz, “Beyin cerrahisinin benim için iki anlamı var. Birincisi, daha henüz lisede iken beyinle ilgili kafamdaki soruları çözümlemek için belirlemiş olduğum hedefe ulaşmış olmak. Mesleğimin sevmediğim hiçbir yanı yok. Ne okumasından, ne çalışmasından peşinde koşmaktan vazgeçmediğim bir tutku. İkincisi ise akademisyenlikle konu üzerinde daha derinleşerek bugünkü bilime ne katabilirim noktasına varmak.” diyor.

Tıp bilimine büyük hizmet
Prof. Dr. Bülent Düz, Spinal cerrahi ile çok ileri derecede ilgilendiği dönemde çok önemli çalışmalara imza atıyor. Askeri hastanede görev yaptığı için ateşli silah yaralanması vakaları konusunda çok derin bir tecrübe kazanıyor. Bu tecrübeyi bilimsel olarak değerlendiriyor ve omurganın ateşli silah yaralanmaları ile ilgili bir sınıflandırma yapıyor. Bu sınıflandırmaya ise kendi adını değil, ‘GATA Sınıflandırması’ adını veriyor. Kurumu da Prof. Düz’e, Araştırma 1.liği Ödülü veriyor. Bu sınıflandırma, Dünya Literatürü’ne geçiyor. 

Türkiye’de beyinde endoskop uygulamasını ilk yapan kişi 
Uzmanlık döneminde ise beyin üzerine yoğunlaşmayı tercih ediyor. Amerika’da, Endoskopik Kafa Tabanı Cerrahisi eğitimini bu işin merkezinde ve en iyi yapan kişiden alıyor. Sonra Türkiye’ye dönüyor. “Beyinde endoskopun uygulamasını ilk yapan kişi benim. Bu işi rutinde yapan halen daha bir başka kişi yok. Bugün dahi bu konuda en çok eğitim alan, en çok endoskopik beyin ameliyatları çalışan kişi benim. Tecrübelerimi hem öğrencilerim ile hem eski adı GATA Haydarpaşa olan Sultan Abdülhamit Han Eğitim ve Araştırma Hastenesi’nde verdiğim kurslarda, hem kongrelerde hem de davet edildiğim başka hastanelerde paylaşıyorum.” diyor.

“Asıl amacım topluma faydalı olabilecek bu cihazı ulaşılır hale getirmek”
Prof. Dr. Bülent Düz’ün Periferik Sinir Cerrahisi alanında da çok önemli bir çalışması var. Bu çalışmayla ilgili şu bilgileri paylaşıyor: “Bu çalışmam, felçli kolu yeteri kadar iyileşmeyen ve kolunu kullanamayan hastalar için. Bunlara dışarıdan robotik bir sistem yapıp, o kolu, ellerini kullanabilmelerini sağlıyor. Patent başvurusunda bulundum, faydalı model belgesini de aldım. Henüz satış aşamasında değiliz. Ülkemizde çok sayıda gazi ve savaş yaralısı var. Komşu ülkelerde de öyle. Bunların büyük çoğunluğu felç ya da yarı felç. Bu insanlar toplum için büyük bir güç ve enerji kaybı. Trafik kazaları, yüksekten düşmeler de ülkemizde çok yaygın. Bunlara bağlı ciddi problemler yaşanıyor. Asıl amacım toplumun bu ciddi problemlerine faydalı olabilecek bu cihazı geliştirerek, ülkemizin şartlarında ulaşılabilir hale getirmek.” diyor. 13