Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 147. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

ABD'den Sibirya'ya tüm dünya yangınlarla mücadele ediyor

30.07.2021

Türkiye'nin birçok ilinde aynı anda meydana gelen yangınlar söndürülmeye çalışılırken dünyanın sayısız bölgesinden ve ülkesinden de yangın haberleri gelmeye devam ediyor. Uzmanlar, sayıları her geçen gün artan orman yangınlarının en büyük sebeplerinden birinin iklim krizi ve küresel ısınma yüzünden artan sıcaklar olduğunun altını çiziyor.


Manavgat’ta önceki gün dört noktada birden başlayan yangın ciğerleri dağlarken Marmaris de alevlere boğuldu. Türkiye’nin farklı bölgelerinde son üç gün içinde 13 ilde 41 orman yangını çıktı. Yangınlar sadece Manavgat, Marmaris, Bodrum, Adana, Osmaniye, Mersin ve Kayseri'yi değil içimizi de yaktı.


Türkiye'nin dört bir yanından gelen yangın haberleri dünyanın durumunu da gündeme taşıdı. Birçok ülkeden sıra dışı doğa olayları, sel ve heyelan haberleri gelirken son yıllarda etkisini giderek artıran iklim krizi ve küresel ısınma nedeniyle dünyanın en soğuk noktalarında sıcaklık rekorları kırıldı, kuru ve yağışsız hava nedeniyle sayısız ülkede büyük orman yangınları görüldü.


Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Türkiye'de çıkan yangınlara ilişkin uydu görüntülerini paylaştı. NASA'nın paylaştığı fotoğraflara göre Türkiye'de çıkan yangınların boyutu ve tüm Akdeniz'e yayıldığı görülüyor. NASA’nın "FIRMS" adını verdiği Yangın Bilgilendirme ve Kaynak Yönetimi sistemi, uyduları kullanarak dünyanın dört bir yanındaki yangınları takip edebiliyor. İtalya, ve Yunanistan gibi birçok Avrupa ülkesi de Türkiye gibi orman yangınlarıyla mücadele ediyor. 


RUSYA - SİBİRYA


Rusya'nın Sibirya bölgesinde bulunan Yakutistan'da geçtiğimiz haftalarda başlayan orman yangınları, tüm müdahalelere rağmen devam ediyor.  Rusya Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yangınların başladığı günden bu yana alevlere hem havadan hem de karadan müdahalenin devam ettiği duyuruldu. Şu ana kadar 126 farklı noktadaki yangınlarda toplam 1.3 milyon hektarlık alanın küle döndüğü, 48 noktada toplam 500 bin hektarlık alanda alevlerin söndürülebildiği kaydedildi.


ABD-KALİFORNİYA


ABD'nin Kaliforniya eyaletinde tarihin en büyük orman yangınıyla mücadele günlerdir devam ediyor. Yangında çok sayıda ev ve diğer yapılar alevlere teslim oldu. Kaliforniya'nın kuzeyinde eyaletin en büyük orman yangını olan Dixie yangınında engebeli arazide hızla yayılan alevler çok sayıda evi küle çevirdi. İtfaiye yetkilileri Plumas ve Butte bölgelerinde yaklaşık 772 kilometrekare alanın zarar gördüğünü açıkladı. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, orman yangınlarının "kişilerin ve mülklerin güvenliği için aşırı tehlikeye" yol açtığını vurgulayarak, kuzeydeki 4 ilçede acil durum ilan etti.


AVRUPA


Güney Avrupa'daki sıcak hava dalgası on yıllardır görülen en kötü tabloyu göz önüne seriyor. Geçtiğimiz hafta bir sıcak hava dalgası Güneydoğu Avrupa'yı kavururken Sırbistan, Bulgaristan, İtalya, Yunanistan'ın bazı bölgelerinde sıcaklık 40 C'nin üzerine çıktı. Atina'daki meteoroloji uzmanları, sıcak hava dalgasının önümüzdeki haftaya yayılmasını beklediklerini ve bunun 1980'lerin ortalarından bu yana kaydedilen en şiddetli sıcaklardan biri olduğunu söylediler.


Yunanistan'da İtalya'da ve Türkiye'de orman yangınları üst üste üç gündür devam ediyor. Yangınlardan en çok zarar gören ülkeyse İtalya oldu. İtalya'nın Sardinya adasında yaklaşık 1.000 kişi yangın nedeniyle evlerini terk etti.


Yunanistan'daki yangınlar da üçüncü gününe girerken ülkenin batısında yer alan Patras şehrine kadar ulaşan yangın yerleşim bölgelerini tehdit ediyor.


Hürriyet

3