Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 150. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

'Bilim Kadınları İçin' programının 19. yılında, ödüller sahiplerini buldu

21.10.2021

Kapsamlı ve yenilikçi projeleriyle gelecek vadeden, ilham verici çalışmalarıyla bilime yön veren genç ve yetenekli Türk bilim kadınlarının her biri, bilimsel araştırmalarında kullanmak üzere 120.000 TL ödül kazandı. 


L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, UNESCO Türkiye Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, yazar ve oyuncu Gülse Birsel’in katıldığı lansmanda,   kazanan bilim kadınları projelerini tanıttı.Son 1,5 yıldır tüm insanlık olarak etkilerinin bu denli güçlü olacağını tahmin edemediğimiz çok zorlu bir pandemi dönemini yaşıyoruz. Artık hepimiz çok iyi biliyoruz ki bu yeni dönemle birlikte bilime, bilim insanlarına ve bilimsel araştırmalara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Sadece pandemi döneminde değil, uzun yıllardır bu bilinçle hareket eden ve DNA’sında bilim olan L'Oréal Grup; bilimde cinsiyet eşitliğinin sağlanması, bilim alanında çalışan kadınların güçlendirilmesi, rol modeller yaratılması ve “Dünyanın bilime, bilimin kadınlara ihtiyacı var” mesajının tüm dünyaya ulaştırılması hedefiyle global olarak UNESCO iş birliğiyle “Bilim Kadınları İçin” programını yürütüyor. 


TÜRKİYE’DE BİLİM KADINLARI HIZLA YÜKSELİYOR!


L'Oréal Türkiye ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliği ile Türkiye’de 19. Kez hayata geçirilen “Bilim Kadınları İçin” programının Türkiye ayağında, 2021 yılı kazananları belli oldu. Programda bu yıl ödüle layık görülen 4 Türk bilim kadınının her biri, bilimsel araştırmalarında kullanmak ve araştırmalarını geliştirebilmek amacıyla 120.000 TL ödül ile desteklendi. 


Kapsamlı ve yenilikçi projeleriyle gelecek vadeden, ilham verici çalışmalarıyla bilime yön veren genç ve yetenekli Türki bilim kadınları; L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, UNESCO Türkiye Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, yazar ve oyuncu Gülse Birsel’in katıldığı lansmanda projelerini tanıttı. L'Oréal Türkiye’den 120.000 TL ödül kazanan bilim kadınları; akademik özgeçmişleri, projelerinin bilime yaptığı katkı, uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği ve bilimsel yeniliği gibi kriterler göz önüne alınarak, bağımsız UNESCO jürisi tarafından seçildi. İnsanlık için önemli projeler üzerinde çalışan, her biri üniversitelerdeki araştırmalarını sürdüren 40 yaş altındaki 4 genç bilim kadını; çevre, tıp, biyoloji, epigenetik gibi pek çok alanda umut veren çalışmalar gerçekleştiriyor.


Etkinliğe Onur Konuğu olarak katılan yazar ve oyuncu Gülse Birsel; kadınların bilime yön verdiğini, geleceğimize ışık tuttuğunu, genç ve yetenekli Türk bilim kadınlarının artık pek çok alanda öne çıktığını görmekten çok mutlu olduğunu gururla ifade etti. 


Sürdürülebilirlik, Tekno-Güzellik, Sosyal Sorumluluk ve Ar-Ge gibi konularda yenilikçi ve etkili projelere imza atan L'Oréal Türkiye, farklı bakış açılarına, çok yönlü düşünme becerisine ve eşsiz yeteneklere sahip olan kadınların bilim dünyasına katkılarının ne kadar kıymetli olduğunu “Bilim Kadınları İçin” programı ile bir kez daha önemle vurguluyor. L'Oréal Türkiye, geleceğimize yön veren bilim kadınlarını ve araştırmalarını destekleyerek bu alandaki duyarlılığını bir kez daha ortaya koyuyor.


“Türk Bilim Kadınlarının Bilimin Geleceğine Yön Verdiğini Öğrenmek Heyecan Verici”


Lansmanda konuşma yapan oyuncu ve yazar Gülse Birsel, “Bu önemli programın elçisi olmak ve bütün bu projeleri ilk ağızdan dinlemek benim için paha biçilmez. ‘Bilim Kadınları İçin’ programı, oyuna kadın olduğu için bir adım geriden başlatılan bilim kadınları için 19 yıldır müthiş bir destek. Bilim kadınlarımızın her birinden ve tüm bu bilimsel araştırmalardan çok etkilendiğimi söylemek isterim. Aramızdaki bu değerli isimlerin bilimde geldikleri noktayı, kendilerini nasıl geliştirdiklerini ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için nasıl çalıştıklarını bizzat kendilerinden dinleyebilme fırsatı yakaladığım için de çok şanslıyım. Hepsinin hayranıyım. Hepsi benim gözümde birer yıldız. Ayrıca Türk bilim kadınlarının bu programda ön plana çıkmayı başardığını, L'Oréal Türkiye ve UNESCO desteğiyle bilimin geleceğine yön verdiğini öğrenmek de çok heyecan verici. L'Oréal Türkiye, bilim kadınları, hepimiz el ele; düşmeyen, dik duran kadınlara herkesi teker teker alıştıracağız!” dedi.


“Bilim Kadınları İçin” Programı, Kız Çocuklarına İleride Birer Bilim Kadını Olmaları için İlham Veriyor


“Bilim Kadınları İçin” projesi hakkında konuşan L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, “Bilime olduğu kadar bilimsel alanlarda cinsiyet eşitliğine de son derece ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. L’Oréal Grup, 23 yıl önce bir adım attı ve “Bilim Kadınları İçin” programını küresel çapta başlattı. Bu program sayesinde 1998’den beri bilim kadınlarını güçlendiriyor, bilimde üstün başarıyı ödüllendiriyor, yetenekli bilim kadınlarının hak ettikleri bilinirliğini elde etmelerine katkı sağlıyor ve kız çocuklarına ileride birer bilim kadını olmaları için ilham veriyoruz. Türkiye’de 19. yılını geride bırakan ulusal programımızda 118 bilim insanının umut vadeden projelerini desteklemek bizim için çok kıymetliydi. L’Oréal Türkiye olarak dünyada programı en fazla destekleyen 5. ülke konumundayız. 4 yıl art arda olmak üzere, toplam 5 Türk bilim kadınımız, programın global ayağında “Uluslararası Yükselen Yetenek” seçilerek uluslararası platformda Türkiye’nin adını duyurdu. Her biriyle gurur duyuyoruz. Bu yıl ödül almaya hak kazanan genç bilim kadınlarımıza; hayatlarını özverili bir şekilde insanlığa adadıkları ve bizlere geleceğe dair umut verdikleri için teşekkür ediyorum. Yaptıklarıyla birçok genç kız için rol model olacaklarına, genç kızlarımıza bilimi uzmanlık alanı olarak seçmeleri için ilham vereceklerine inanıyorum. Bizimle aynı tutkuyu paylaşan UNESCO’ya da yıllardır süren iş birlikleri için teşekkür ediyoruz.” dedi.


3