Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 151. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Ahmet Güneştekin 'Kum Çiçeği' sergisiyle Dubai'de

03.12.2021

AWC Galeri Ahmet Güneştekin’in “Kum Çiçeği” adlı sergisini 18 Aralık 2021 – 18 Mart 2022 tarihleri arasında Dubai’de açmaya hazırlanıyor. Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde (DIFC) Haldun Kilit tarafından kurulan galerinin amacı Türkiye’den ve dünyadan sanatçıları orta doğunun merkezi Dubai’de sanatseverlerle bir araya getirmek ve dünya sanat platformunda yeni bir sayfa açmak. AWC Dubai’nin aynı zamanda açılış sergisi olan “Kum Çiçeği” üç ay boyunca devam edecek. 


“Kum Çiçeği” adını kum taneleriyle kristal kümelerinden oluşan karmaşık bir oluşum olan çöl gülünden alır. Bu kırılgan jeolojik çiçek aynı zamanda kendi kendini düzenleyebilen organik bir sistem, sanatçının düşünüşü için yapısal bir ilke. Bu çiçeksel oluşumun formu, renk bileşenleri ve çiçeklendiği çöl topografyasında sonsuzluk algısı oluşturan fraktal örüntü sanatçının işlerinde kullandığı formlarla örtüşür. 


Güneştekin maddenin doğada belirişini araştırmak için örüntüleri yorumlama alanına dahil ederek şu soruları sorar: Sonsuz bir tekrarın, yinelemenin içinde miyiz? Farklı olduğunu düşündüğümüz ama esasında birbirine benzeyen bu yinelemeler, tekrarlar mıdır örüntüleri sonsuza büyüten? Fraktal bir yapının oluşumu gibi, sanatçının üretimi de yinelemeyi içerir ve eserleri nihayetinde onların etrafında gelişen düşüncelerin bir parçasına dönüşür.  


Doğanın örüntüleri düzensiz ve parçalı, karmaşık ve de sonsuzdur. Bu örüntülerin varlığı, sanatçıyı biçimsiz olarak tanımlanan formları incelemeye ve amorfun morfolojisini araştırmaya zorlar. Bu örüntüleri yorumlayabilmek için kendisine ait bir doğa geometrisi tahayyül eder. Sanatçının bu pratiği işlerinde kullandığı örüntülerde, sarmal yapıları mitolojik öğelerle birleştirdiği eserlerinde ortaya çıkar. 


4