Ağustos sayımız çıktı! 


Dergimizin 158. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Yeditepe Üniversitesi'nin başarı hikayesi Quality sayfalarında

01.07.2022

Yeditepe Üniversitesi, üniversitelerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında değerlendirildiği THE sıralamasında, dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girdi


Dünya çapında pek çok üniversitenin katılıp Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) çerçevesinde değerlendirildiği Times Higher Education (THE) 2022 sonuçları açıklandı. Bu kapsamda yaptığı çalışmalarla, bugüne kadar çok sayıda üniversite değerlendirmesinde dereceye giren Yeditepe Üniversitesi, bu yıl da önemli sonuçlar elde etti. 
Yaşanılabilir bir dünya için insanları küresel boyutta bilinçlenmeye ve harekete geçmeye çağıran Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, 17 küresel amacı içeriyor. Tüm dünyada açlık ve yoksulluğa son vermek, iklim değişikliğiyle mücadele etmek, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak; nitelikli eğitimi, sorumlu üretim ve tüketimi yaygınlaştırmak gibi başlıkların bulunduğu SKA, sosyal, kültürel ve ekolojik konuların çözümüne odaklanıyor.


Dünyadan 1400 Üniversite Değerlendirildi

THE de bu yıl, dünya genelinde, 106 farklı ülkeden, 1400’ün üzerinde üniversiteyi, araştırma çalışmaları, sosyal sorumluluk projeleri ve bu amaçları gerçekleştirmek için yapılan uluslararası işbirlikleri gibi konularda detaylı inceleyerek BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde değerlendirdi. Elde edilen sonuçlara göre Yeditepe Üniversitesi, üst sıralarda yerini aldı.
Küresel Amaçları Gerçekleştiriyor 

Yeditepe Üniversitesi’nin BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında yaptığı çalışmalarla elde ettiği sonuçlar şöyle: 

• “Karasal Yaşam (SKA 15)” değerlendirmesinde, 101–200 aralığında; 

• “Yoksulluğa Son (SKA 1)”, “Sorumlu Tüketim ve Üretim (SKA 12)”, “İklim Eylemi (SKA 13)” değerlendirmelerinde, 201–300 aralığında; 

• “Açlığa Son (SKA 2)”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (SKA 5)”, “Temiz Su ve Sıhhi Koşullar (SKA 6)”, “Erişilebilir ve Temiz Enerji (SKA 7)”, “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı (SKA 9)”, “Hedefler için Ortaklıklar (SKA 17)” değerlendirmelerinde, 301–400 aralığında; 

• “Sağlıklı Bireyler (SKA 3)”, “Nitelikli Eğitim (SKA 4)”, “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme (SKA 8)”, “Eşitsizliklerin Azaltılması (SKA 10)”, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları (SKA 11)”, “Sudaki Yaşam (SKA 14)”, “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar (SKA 16)” değerlendirmelerinde, 401–600 aralığında.


KUTU: Amaçlar için Yapılan Çalışmalar 

Yeditepe Üniversitesi’nin sürdürülebilir kalkınma kapsamında yaptığı çalışmalardan bazıları şöyle: 

• Sürdürülebilirlikle ilgili kursların sayısı: 225 

• Kampüste geri dönüştürülen su yüzdesi: 50 

• Kampüs içindeki orman alanı: 27 Hektar 

• Kampüsteki bitki türü sayısı: 219

3