Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Damarlarınız ne kadar sağlıklı ise siz de o kadar sağlıklısınız

02.09.2022

Vücudumuzda 5 farklı şekilde bulunan damarları; atardamarlar, atardamarcıklar, kılcal damarlar, toplardamarcıklar ve toplardamarlar olarak sıralayabiliriz. Tüm bu kan damarlarının toplamı yaklaşık 40 bin kilometredir. Dünyanın etrafını bir tam tur sarabilecek damarların sağlığı asla ihmale gelmez. 

Medicana Çamlıca Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökçe Şirin ile damar sağlığını ve periferik damar cerrahilerini konuştuk. 


Kalp ve Damarlarımız 

Kalp bir vücudun yaşaması için başlıca hayati organlardan birisi; bir kalbin sağlıklı olabilmesi, bir vücudu sağlıklı kılabilmesinin de en temel noktası elbette damarlarımız. Damarlar, görevleri ve özellikleri itibarıyla vücudumuzun en ilginç yapıları arasında yer aldığını belirten Medicana Çamlıca Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökçe Şirin sözlerine şöyle devam ediyor,  “Damarları kanı organlara taşıyan, tüm vücutta kan dolaşımını sağlayan ve bir ağ gibi vücudu saran kanallara benzetebiliriz. Kalp ve damar hastalıkları birden çok faktöre bağlı olarak maalesef çağımızın kronik hastalıklarının başında geliyor. Bugün için kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı bilinen ve dünya genelinde bilimsel olarak kanıtlanmış risk faktörleri var. Sigara içmemenin, sağlıklı beslenmenin, aşırı kilodan kaçınmanın, en az günde yarım saat ve haftada beş gün yapılacak şekilde düzenli egzersiz yapmanın, normal şeker metabolizmasının ve aşırı stresten uzak durmanın kalp ve damar sağlığını korumak açısından önemi artık hepimiz biliyoruz.”


Genel de kalp ve damar cerrahisi denilince akla ilk önce kalp sağlığı geliyor. Ancak kalbin ve dolayısıyla bedenin de sağlıklı olabilmesi için ve diğer yandan bir vücudun içinde muazzam bir uzunluğa sahip damarlarımızı konuşalım biraz da… 

Vücudumuzda bulunan damarların görevini kısaca açıklamak gerekirse, vücudun ihtiyacı olan oksijeni ilgili organlara taşımak ve kullanılmış ürünleri tekrar atılım-temizleme organlarına ulaştırmaktır. Vücudumuzda bu görevi yapmak amacıyla farklılaşmış damarlar bulunmaktadır. Temiz kan taşıyan sistemlere “arter” ve kirli kan taşıyan sistemlere ise “ven” adı veriyoruz. Yine vücudumuzda, savunma hücrelerinin taşınmasında kullanılan “lenf” adı verilen damar yapıları da bulunmaktadır. Ancak sağlıklı beslenme ihmali, egzersizden uzak durmak, sigara ve alkol kullanımı  gibi nedenlerle zaman içinde damar fonksiyonunun bozulmaya başlaması ile damar içi lipit, ürik asit, şeker vb. maddeler nedeniyle damar içeriden hasta olmaya başlar, damarın en iç tabakasının kalınlığının artması, üzerinde plaklarının oluşmasına neden olur. 


En yaygın görülen damar hastalıkları periferik damar hastalıkları diyebiliriz

Kalbi besleyen damarlar dışındaki damarların daralmasıyla ortaya çıkan Periferik (çevresel damar hastalıkları), felç gibi çok ciddi sonuçları olan hastalıklara yol açabiliyor. Kendini en çok damar tıkanıklığı ile belli eden hastalıklarda da hep olduğu gibi erken tanı çok önemlidir. Periferik damar hastalıkları, periferik arterde gerçekleşen damar hastalıklarını belirtmektedir. Periferik damar hastalıkları süreç olarak oldukça yavaş ilerleyen bir seyre sahiptir. Hastalığın yaşandığı noktanın ve yaşanan daralmanın şiddetine göre, değişik komplikasyonların oluşmasına sebep olur. Periferik damar hastalıklarında çok sayıda damar etkilenebilir. Genelde ilerleyen yaşla birlikte görülmeye başlar, dolayısıyla yaşı ilerlemiş kişilerin risk grubunda olduğu bilinmektedir ve buna göre çeşitli taramaları yapılması önerilir. Periferik damar hastalıkları ilerleyen yaşla birlikte çeşitli semptomlarla kendini gösterebilir. Örneğin bacak damar hastalığında yürümede güçlük, uyluk, baldır ve kalça bölgesinde ağrılarla neden olmaktadır. Aynı zamanda ayaklarda soğukluk olmasına sebebiyet verir ve ileri seviyelerde kangren gibi ciddi problemlerin genellikle parmak uçlarından itibaren başlamasına davetiye çıkarır.


Periferik Damar Hastalıkları Tedavisi

Periferik damar hastalıklarında tedavi 3 şekilde gerçekleşebilir. Tıbbi tedavi yaşanan semptomları, hastanın hayat standardını düşüren komplikasyonları iyileştirmeye yöneliktir. Bunun için çeşitli egzersiz çalışmaları ve medikal ilaç uygulamaları kullanılmaktadır. Endovasküler tedavi cerrahi operasyonlar öncesi uygulanacak düşük risk teşkil eden stent gibi uygulamalar içermektedir. Egzersiz ve medikal uygulamalar başlangıç seviyesindeki komplikasyonları önlemekte ve hastalığın kontrol altında tutulmasında yeterli olabilir. Endovasküler tedaviler de kritik boyuta ulaşmamış hastalarda büyük oranda başarı sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda cerrahi operasyon şarttır. Koroner bypass cerrahisi, toplardamar veya atardamar greftleri, karotis endarterektomi gibi ameliyatlar ile periferik damar hastalıklarının cerrahi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Tedavi için hastanın durumuna göre en uygun tedavi yöntemi seçilir. Tedavi yöntemleri arasında medikal tedaviler, risk faktörlerinin azaltılması, egzersiz, ilaç tedavisi, girişimsel radyolojik tedavileri sayabiliriz. 


Tedavi sürecine multidisipliner bir yaklaşımla bakarız sıkça da girişimsel radyoloji ile sıkı bir işbirliği yaparız. 

16