Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Smile Hair Clinic’in Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin, kışın saçları korumanın yöntemlerini anlattı

31.10.2022

Baharı, yaz mevsimini geride bıraktık. Soğuk havalar yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı. Kışın ağırlaşan hava, yağmur, kar ve soğuk, ne yazık ki saçların sağlığını kaybetmesine yol açıyor. Soğuğun etkisiyle kuruyan saçlar incelip, kırılıyor ve ortaya yapısı bozulmuş bir saç tipi çıkıyor. Oysa kışın da sağlıklı, güzel saçlarla yaşamak mümkün. Bunun için basit bazı önlemleri uygulamak gerekiyor. Smile Hair Clinic’in Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin, kışın saçları korumanın yöntemlerini anlattı:


Saçlarınızı sıcağa, ısıya maruz bırakmayın

“Kış mevsiminde yapılan en genel hata çok sıcak suyla duş almak. Oysa sıcak su saçın dostu değildir. Sıcak su, saç köklerinden ekstra yağ üretimini uyararak, kafa derisine ve saçlara zarar verir. Bu nedenle soğuk havalarda sıcak suyla duş almanın hepimiz için rahatlatıcı bir etkisi olsa da saçların ılık suyla yıkanmasını tavsiye ediyoruz. Kuru saçlara sahip olanlar haftada iki-üç kez, yağlı saçlara sahip olanlar her gün ılık suyla saçlarını yıkayabilir. Kış aylarında yazın olduğu gibi saçlarımızı yıkayıp, hafif nemli bir şekilde dışarı çıkamıyoruz, mutlaka kurutmamız gerekiyor. Isıya maruz kalan saçlar da ne yazık ki yıpranıyor. Bu sorunun önüne geçmek için fön makinesinin soğuk hava düğmesine basılarak saçların kurutulmasını tavsiye ediyoruz. Benzer şekilde saç şekillendiricilerden de uzak durulması iyi olur ancak mutlaka kullanılacaksa da kaliteli, ısı koruyucu cihazların kullanılmasını öneriyoruz.”
Kuruyan saçlara nem takviyesi 

Soğuk havalarda saçların daha fazla kuruduğunu vurgulayan Dr. Bilgin, şöyle devam etti:

“Saçların nem dengesini korumak kışın çok daha önemli hale geliyor. Bunun için öncelikle saç kremi kullanmayı ihmal etmemek gerekiyor. Saç kremi, yıkama sırasında pürüzlü hale gelen saçları düzleştirerek, şampuan içindeki maddeler nedeniyle bozulan saç pH seviyesini yeniden dengeliyor. Saç kreminin yanı sıra bitkisel yağların nemlendirici etkisi de çok güçlü. Özellikle hindistan cevizi, zeytin, jojoba yağları hem nemlendirici etki yapıyor hem de saç tellerini sarıp koruyor. Kışın saçlarımızı yağmurdan, soğuktan, kardan korunmak için bere, şapka takarız ama burada da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Yeterince hava almayan saçlar da zarar görür. Onun için saçı sıkı sıkıya sarmayan, hava almasına imkân tanıyacak şekilde aksesuarlar takmak gerekiyor.”


16