Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Değerli diş hekimlerimizden Sonay Öztan Gökhan ile ağız ve diş sağlığı üzerine çok özel bir sohbet

01.12.2022

Gülüş tasarımında Erkekler daha keskin köşeli dişleri, kadınlar ise daha yuvarlak hatları tercih etmeli. Ancak kişinin kilosundan yüz ve çene yapısına kadar etken faktör da var. 


Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte, estetik diş hekimliği de ön plana çıkmaya başladı. Hiç şüphesiz ki, inci gibi dişler ile içten bir gülüş, samimiyet ve özgüvenin açamayacağı kapı yoktur. Biz de tüm samimiyetimizle yaptığı “Gülüş tasarımı” ile adından sıkça söz ettiren değerli diş hekimlerimizden Sonay Öztan Gökhan’ı Nişantaşı’ndaki kliniğinde ziyaret ettik. Sonay Hocamız ile ağız ve diş sağlığından teknolojik gelişmelere dek samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Hadi gelin birlikte okuyalım.  


Sonay Hanım, diş hekimi olmanızdaki en büyük etken ve başarılı bir diş hekimi olmanızın sırrı nedir?

Ben aslında çok çalışkan bir öğrenciydim, hep okul birincisi olurdum. Üniversite sınavlarında çok heyecanlandığım için, normalde istediğim tıbbı tutturamadım ve diş hekimliğini kazandım. Ama daha ilk senemde çok sevdim mesleğimi. Çok sıcakkanlı bir insanım, konuşmayı, iletişimi çok severim, karşımdaki kişi ile güzel empati kurarım. Elimde sanatsal olduğu için, bir işe başladığım zaman, sonunun ne olacağını öncesinde görebiliyorum. Yeniden doğsam yine diş hekimi olurdum. Ancak diş hekimliğinde her gün kendinizi yenilemeniz gerekir, çünkü her gün yeni bir teknolojik gelişme çıkıyor. Bunları hem öğrenmeli hem de kısa zamanda ayak uydurmalısınız. Ben her gece yeni bir yayın okumadan yatmıyorum. Başarıyı da bu getiriyor.
Sonay Hanım diş sağlığından önce şunu merak ediyorum, güzel bir gülüş sizin için ne ifade ediyor?

Araştırmalara göre güzel gülen bir kişi, aynı ortamdaki diğer kişilere göre %70-80 daha fazla ön plana çıkıyor. Muhatap olduğumuz bir insanda erkek olsun, kadın olsun dişler ve gözler dikkatimizi çeker.  Gülümsemeye gelince; Öncelikle pozitif enerjiyi çok hızlı yayar. Bu da kişinin kendine olan özgüvenini o kadar arttırır ki, bu özelliği yaptığı diğer tüm işlere yansır. İyi gülmeyen kişi, kendini daha negatif hissettiği için, suratı asık oluyor, işe alımlarda, ikili ilişkilerde, sosyal yaşamda hep arka planda kalıyor. Bu onun psikolojisini negatif yönde de etkiler ve uzun dönemde birçok psikolojik sorun yaratır. Güzel bir gülümseme hayatımızı değiştirebilir.


Sağlıklı bir ağız yapısı ve güzel bir gülümsemenin kişiyi aynı zamanda daha pozitif düşünen ve hatta güzel konuşan bir insan da yapabileceğini söyleyebilir miyiz?

Tabii, gülümsemeyle vücudumuz serotonin salgılar, bu da bizi daha mutlu ve pozitif bir insan yapar. İçten gelen, gerçek bir gülümseme, hayatımızın her alanına yansır. Daha tatlı dilli, pozitif ve farklı bir kişi olur, hayatın her alanında sürekli ön planda olmak isteriz. 
Ağız ve diş sağlığı, genel sağlığımızı da etkiler mi?  

 

Kesinlikle evet. Aslında birçok hastalığın ilk belirtisi ağızda başlıyor. Çünkü sindirim sisteminin başlangıcı burası. Ağızda mesela balık kokusu gibi bir koku varsa bize karaciğer, böbrek hastalıklarını, aseton kokusu diyabeti, şeker hastalığını işaret edebilir veya ağız yaraları Behçet hastalığının ilk belirtisi olabilir. Ağızdaki sert dokular boğaz, dil kanserlerinin veya tiroit hastalıklarının belirtisi olarak çıkar. Donanımlı bir diş hekimi, birçok hastalığı erken fark edebilecek bilgiye sahiptir. O yüzden periyodik diş muayenelerini sadece dişler için değil, vücudun genel sağlığı için de yaptırmak gerek. Bütünsel bir bakış diş hekimliğinde çok önemlidir. 

 

Çocukların ağız ve diş gelişimi çok önemli. Bu konuda tavsiyeniz nedir? 

Biz katı besinleri ısırdığımızda, bunlar hem dişlerin üzerindeki bakteri plaklarını yok ediyor, hem de içerisindeki besin maddeleri diş için faydalı. Maalesef Türk toplumunda biz katı besinler yerine, yumuşak ya da sıvı besinleri tercih eder olduk. Anneler çocuklarına yiyecekleri çok sıvı ya da lapa şeklinde yediriyor, bu çok yanlış. Meyveleri olduğu gibi çocuğun eline verecekler ki, onu ısırarak yesin. Çocuğun ağız ve çene gelişimi ancak bu şekilde iyi olur ve çarpıklıklar oluşmaz. Günümüzde gelişen toplumlarda katı besin tüketimi çok azaldığı için, çene de yeteri kadar gelişemiyor. Çocuklarda sürekli dişlenme 12 yaşında biter. O yüzden, özellikle 3-12 yaş arası çocukların meyve gibi sert besinleri ısırarak yemesi çene ve diş gelişimi için çok önemli.  

Diş hekimleri günümüzde üç boyutlu yazıcılar ve ağız içi kameralarıyla çalışıyorlar.   Dijital gelişimiz diş hekimliğine ve hastalarınıza faydası nedir? 

Öncelikle şunu söylemek isterim ki, gelişen teknoloji bizim işimizi de, diş tedavisi gören hastalarımızın da işini kolaylaştırdı. Hastalarımız hatasız ölçümler ile daha kısa zamanda diş sağlığına kavuşuyor artık. 

Hastamızın yüzünü, gözünü, göz rengini, ağzını, dudağını fotoğraflayıp, bilgisayarda ona üç boyutlu tasarımlar yapıyoruz. Artık kalıp alıp sayısız provalar ile zaman kaybetme devri bitti. Bu hem steril olmak hem de hastalıklar açısından çok önemli. Intra oral kameralarla ağız içerisini tarayıp, milimetrik ölçüsünü alıyoruz. Bu da yapılacak işlemleri hem daha kısa zamanda, hem de gereksiz provalar ile zaman kaybetmeden sağlıklı güzel dişlere sahip oluyor hastalarımız. 

 

Sonay Hanım, sizin ‘Gülüş Tasarımı’ işlemlerinizi biliyoruz. Dişler yüze yapılacak olan diğer estetiklerden önce mi, yoksa sonra mı yapılmalı?

Eğer hasta dudak dolgusu yaptıracaksa, ben önce dolgunun yapılmasını öneririm. Çünkü yaptığımız diş sonrasında çok küçük kalabilir ya da ileride yapılacaksa, dişleri biraz daha büyük tutmayı tercih ediyoruz ve bunu hastanızla paylaşıyoruz. Kişinin boyu, diş şekli, gülerken diş etinin görünmesi gibi faktörler bu işlemde çok etkili. Dünyanın en güzel dişini de yapsanız, diş etleri görünüyorsa hiçbir işe yaramaz. Tasarımın üç boyutlu resmini çıkartıp, hastaya gösteriyoruz, onaylarsa ölçüsünü alıp, bir haftada gülüş tasarımı yapıyoruz.


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN

16