Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Dünyagöz doktorlarından Op. Dr. Ali Ahmetoğlu gözlerimizi soğuk havalara karşı korumak için yapmamız gerekenleri anlattı

01.12.2022

Soğuk havalar göz kuruluğu başta olmak üzere birçok göz problemine yol açıyor. Göz Hastalıkları Uzmanları önlem alarak kış mevsiminin etkilerinden gözlerin korunabileceğini söylüyor.


Kış mevsiminin etkilerinin Fotokeratisis (kar körlüğü), göz kuruluğu, göz yaşarması, ışığa hassaslık ve çift görme gibi rahatsızlıklara sebep olabileceğini belirten Dünyagöz doktorlarından Op. Dr. Ali Ahmetoğlu, “Gözlerimiz soğuğa karşı en dayanıklı organlarımızdan biri olmasına rağmen soğuktan etkilenebiliyor. Alınacak ufak önlemler sayesinde, soğuk havalar sebebiyle oluşabilecek pek çok rahatsızlığı engellemek mümkün” diyor.


Soğuk hava sebebiyle bağışıklık sisteminde olduğu gibi, gözlerde de ciddi rahatsızlıklar oluşabiliyor. Evlerde ve otomobillerde kullanılan ısıtıcılar ortamdaki nem oranını düşürdüğü için gözlerde kuruluk oluşmasına sebep olabiliyor. Düşük nem ve soğuk rüzgarlardan gözlerimizin de korunması için bol su tüketimi ve omega 3 kullanımının faydası olur. 


Nem oranı ve ışık düşüklüğünün yanı sıra soğuyan hava teması da göz çevresindeki damarların daralmasına ve bunun sonucunda çift veya bulanık görme gibi sorunlar oluşmasına yol açabilir. 


Soğuk havalarda uzun süre dışarıda zaman geçiren kişilerde gözlemlenebilen görme kayıpları oluştuğunda hemen uzman bir göz hekimine giderek detaylı bir göz muayenesi yaptırmak gerekir. Zamanında müdahale edilmeyen bu gibi geçici görme kayıpları, ilerleyen dönemlerde geri dönüşü daha zor olan sonuçlara yol açabilir. 


Hobi veya spor amaçlı kış sporlarıyla ilgilenenlerde görülen, ultraviyole ışınlarının kar ve buzdan yansıyarak gözlere zarar vermesiyle oluşan kar körlüğü (fotokeratisis) gözde ciddi ağrılara, yanma ve batma gibi şikayetlere yol açabilir. Gözün makula adı verilen görme noktası ve ışığa duyarlı görme hücrelerini etkileyen bu rahatsızlık, renk kontrastının kaybolmasına ve çevrenin sadece beyaz görülmesine hatta kalıcı görme kayıplarına kadar varan sonuçlar doğurabilir. 


Kış aylarında güneş ışınları daha yatık yansıdığı için gözler daha fazla UV ışınına maruz kalıyor. Bu yüzden, genel kanının aksine kış mevsiminde de UV koruyuculu güneş gözlüklerinin kullanımı son derece önemli. Göz kırma kusurları olan kişilerin kış aylarında lens yerine gözlük kullanmaları, gözleri soğuk rüzgarlardan korur, ısısının muhafazasına da yardımcı olur. Nemlendirici göz damlaları da göz kuruluğuna karşı ekstra önlem olabilir. 


16