Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Dr. Mehmet Erdoğan son dönemlerde artan sakal ve bıyık ekimiyle ilgili bilgi verdi

01.12.2022

Son dönemlerde yapılan araştırmalar erkeklerde bıyık ve sakal ekiminin popülerlik kazandığını gösteriyor. Sosyal medyanın da etkisiyle erkeklerde beden algısının önemli bir parçası olan sakal ve bıyık eksikliği psikososyal sıkıntılara bile yol açabiliyor. Tüm bunların etkisiyle gün geçtikçe daha çok erkek sakal ve bıyık ekimine yöneliyor.


Sakal ve bıyık maskülinite göstergesi olarak kabul ediliyor

Geçmişten günümüze kadar bıyık ve sakal bırakmak ya da değişik şekillerde kesmek farklı anlamlar taşıdı. Yine de sakal ve bıyığın en çok masküleniteyi çağrıştırdığı yapılan araştırmalara göre evrensel olarak kabul edilen bir gerçek. Konuyla ilgili yapılan başka bir araştırmaya göre ise erkekler öncelikle kendilerini daha iyi ifade ettiklerini düşündükleri için sakal ve bıyık bırakıyor. Aynı zamanda sakal bırakmak kendilerini daha erkeksi ve çekici hissettiriyor. Partnerlerinin de onları bu şekilde daha çok beğendiklerini belirtiyorlar.


Hormonal bozukluklar, genetik faktörler, enfeksiyon vb. sebeplerle bıyık ve sakal kaybı yaşayan erkekler tüm bu sebeplerden dolayı özgüven eksikliği hissedebiliyor. Son zamanlarda bıyık ve sakal ekimi alanındaki başarılı gelişmeler ise erkeklerin bu gibi sorunlarının çözümü için oldukça umut vadedici. Bu da erkekleri son zamanlarda oldukça popüler olan bu yönteme başvurmaya teşvik ediyor. 


İşte konuyla ilgili en çok merak edilenler...


Bıyık ve sakal ekimi nasıl yapılır? Mikro fue yöntemi nedir?


Kişide sakal ve bıyık ekimi işleminin gerçekleştirilmesi için sakal ve bıyık bölgesinde hiç çıkmamış ya da daha sonrasında travma, kesi gibi sebeplerle olan sakalların kaybı ile gelişen alanlara mikro FUE (foliküler ünite eksizyonu) yöntemi ile başın arkasında bulunan donör bölgesinden ya da sakalın yoğun bulunduğu çene altı kısmından alınan greftler nakledilir. Saç ve sakal ekiminde kullanılan bu yöntem mikro FUE yöntemi olarak adlandırılıyor.


Sakal ve bıyık operasyonları birbirine oldukça benzer. Yalnızca bıyık operasyonu yüz bölgesinde olmasından dolayı daha hassas bir operasyon ve de bıyık operasyonunda iyileşme süresi daha hızlı gerçekleşiyor.


Mikro FUE tekniğiyle sakal ekimi operasyonu yaklaşık 6-8 saat, bıyık ekimi ise yaklaşık 2- 3 saat sürüyor. Bu operasyonlar lokal anestezi yardımıyla yapılıp neredeyse acısız geçiyor.
Bıyık ve sakal ekimi kimlere uygulanabilir?


Bıyık ve sakal ekimiyle ilgili merak edilen sorulardan bir diğeri de bu işlemin kimlere yapılabileceği. Konuyla ilgili açıklama yapan Smile Hair Clinic kurucu ortağı Dr. Mehmet Erdoğan; “Sakal ve bıyık ekimi hiç sakalı olmayanlara yapılabileceği gibi, sakallarının seyrekliğinden yana şikâyeti olan ya da bir yaralanma nedeni ile bir bölgede sakallarını kaybetmiş kişilere de uygulanabilir. Ayrıca yara ve yanık izlerinin kapatılmasında da etkilidir. Kişinin sakal ektirmek için 18 yaşına kadar beklemesi önerilir. Hormonal rahatsızlık yaşayan ya da kalp, şeker hastalıklarına sahip kişilerde sakal ekimi yapılıp yapılmayacağına doktor değerlendirmesinin ardından karar verilebilir” diye belirtiyor.


Sakal ve bıyık ekiminin en önemli aşamalarından biri de planlama aşaması. Hassas bir işlem olması, uzman bir doktor yardımıyla uzman bir klinikte yapılmasını ve yüze en uygun ekimin gerçekleştirilmesi için gerekli kılıyor.


16