Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 133. sayısı 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gaziantep’in İstanbul’a yansıması

Reha Arar


Gaziantep’in İstanbul’a yansıması

Cumartesi günleri öğleye yakın Rumelihisarı’nda trafiği tıkayan, kuyruklarda misafirlerin yıllardır beklediği bir mekân var diye hep duyuyordum, sonunda gittim, bekleyenlerin haklı olduğunu gördüm. Tayfun Topal Nezih’i alıp eğitimli, başarılı kardeşi İbrahim Topal’ı başa getirdikten sonra hem kahvaltı hem de yemek için gelen sayı artmış, zira genç ekip hem yemekleri günün ve İstanbullunun ağız tadına göre hafifletmişler, hem de servis şeklini değiştirmişler.  Size de Nezih’e gelip masaya oturmak düşüyor, ne garson çağırmak var ne çay istemek, her şey bir sistem dâhilinde ilk beş dakikada masanızda oluyor. Kahvaltılıklarda dil peyniri, böğürtlenli lor, beyaz peynir, tereyağı, süzme ve petek bal, Bodrum mandalina reçeli, vişne reçeli, muhteşem bir tat, nohut piyazı Antep yöresinin kırma çekirdeksiz yeşil zeytini, yeşillik tabağı, domates, salatalık söğüş, Hönüsü üzümünün güneşte kurutulması sonrasında fırınlama metoduyla yapılan pekmez ve beraberinde yöresel peynir, pişi, semsek böreği, kiremitte peynir, sahanda sucuk ızgara, yumurtalı ekmek, köy bazlama ekmek, menemen, patatesli sebzeli yumurta, ıspanaklı peynirli gözleme, son olarak da gelen katmer. 

Mutfak açık ve gözler önünde, servisten Veysel Aktaş ve İlyas Demir sorumlu. Mutfak ise Erdal Aktaş’a emanet.

Yerinize geçince hemen soğuk Güney Anadolu ağırlıklı mezeler masayı donatıyor. Panço, muhamara, humus, yeşil zeytin piyazı, kuru cacık. 

Yemeklere gelince o konuda da Tayfun Bey hemen hemen her iki haftada bir Gaziantep’e giderek bu konudaki bilgi birikimini arttırmış ve birçok lezzeti modernize ederek hoş, arzu edilen bir lezzeti tertemiz beyaz örtüler üzerinde sunuyor. Bunların arasında Adana, Urfa, Kuzu ve çöp şiş, kuzu pirzola, mini biftek gibi klasikler de var, kuzu kaburga, şeftali kebap, kene kebabı, testi kebabı gibi yöresel tatlar da mevcut. 

Tatlılarda ise yine katmer, havuç dilimi, kare baklava, Halep baklava, hem de taze.

Afiyet olsun.

İletişim bilgileri
Adres: Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cad. No:24, Sarıyer/İstanbul, Türkiye
Telefon:+90 212 265 7454
102
11