Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 138. sayısı 1 Aralık'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

KARMA(şık)

İLYAS HAYRİ


KARMA(şık)

Son yıllarda hayatımıza giren bir felsefedir Karma. Diğer yandan ‘Karmak’ fiilinin eylem halidir de.

Felsefik olarak ‘yapmak, eylemek, bir fiilde bulunmak’ anlamına gelen Karma, terimsel olarak birkaç şeyi, kişiyi, nesneyi birbirine karıştırmak anlamına gelir. Futbolcu karması derler mesela. Bu bir felsefe değil terimsel ifade halidir.

 

Karma felsefesine göre yaptığımız her eylemin, düşüncenin bir geri dönüşü var. Bumerang gibi.. Gidiyor dolaşıyor geri size dönüyor. Yani bir nevi ne ekersen onu biçersin durumu.

 

Karma fiiline gelirsek de durumlar biraz karışıyor. Çünkü bizler felsefe durumunu çok yanlış anlayıp karma felsefesi gibi ‘karma’ terimler içinde boğulmaya başladığımız bir yaşam sürmeye başladık. Yaşam felsefemizi ‘Karma’ terimi üzerine kurduk yani.

 

Mesela yıllar yıllar önce iletişim için oturup çalışan ve telefonu icat eden Graham Bell, telefonun geldiği noktayı görünce yüksek ihtimalle keşke bulmasaydım diyebilir. Çünkü amacı insanların birbirleriyle iletişim kurmasını, konuşmasını sağlamaktı. Çok değil 10 yıl öncesine kadar da bu hizmeti veriyordu telefonlar bize. Ama sonra ne olduysa ‘karma’şık bir hale getirilen isteklerimiz, ihtiyaçlarımız bambaşka bir boyuta taşıdı durumu. Şimdi telefonlar karımız, en yakın dostumuz, patronumuz, sevgilimiz gibi. Konuşmak son sıralarda. Yazışmak, klavyeden harfleri bir araya getirip duyguları minik karakterlere yüklemek, fotoğraf çekmek, müzik dinlemek, video izlemek, ofis programlarını kullanmak, takvim, navigasyon, oyun keyfi, alarm… Baktığımızda bilgisayara verilen paralar, çalar saatlere verilen paralar, navigasyon cihazları, daktilolar, mp3, mp4, mp5 playerlar, fotoğraf makineleri, sekreter, walkman, vcd player bunların hepsine harcanan, bize harcatılan paralar çöpe gitti sanki. Hepsini geçtim sekreterlik mesleği yok olmaya yüz tuttu. Akıllı telefon karmasıyla sayılabilecek onlarca cihaz bir kenara atıldı. Amacına hizmet etmez oldu ama adı hala telefon. İsteklerimiz karmalarımız hiç bitmek bilmez oldu çünkü. Bilgisayar icat edildiğinde basit işleri halletmekti amaç. Ama şimdi en son oyunları oynasın, ses kalitesi süper olsun, ekranı devasa olsun, dokunmatik olsun, kamerası olsun, video izlensin, interneti olsun… Telefonun büyük hali karması oldu bilgisayarlarımız da. Hepsini kullanıyoruz ama hepsi birçok şeyi yapsın istiyoruz. Biz galiba gizli gizli haplanıyoruz ya da hipnoz ediliyoruz.

Buzdolabı alıyoruz soğutmak, besinleri korumak ikinci plan, ekranı olsun, interneti olsun, akıllı olsun birinci plan. Televizyon alıyoruz bir şeyler izlemek ikinci plan, smart olsun, kamerası olsun, internete bağlansın, uygulamaları açsın birinci plan. Taştandı mesela ilk fırınlar şimdi pişirmek ikinci planda, akıllı olsun, neyi nasıl pişireceğini bilsin, dokunmatik olsun, onun da kamerası olsun, hatta navigasyonu olsun sebzelerin lokasyonunu versin bizlere, telefon edebilsin mesela, sim kart takılabilsin, içine telefon da tıkılabilsin.

Emperyalizmin ve kapitalizmin zehri nasıl bir hale sokuyor ki bizleri her şeyin içinde her şeyin olmasını ister olduk. İleride cihazların, isteklerin tipleri farklı amaçları aynı olacak. Hepsinden azar azar ortaya (little little into the middle) olacak sonumuz.

Arkada yok olanları göremeyecek kadar kör olacağız maalesef. Evet teknoloji dozunu yeterli aldığın kadarıyla çok faydalı ama bir o kadar da zararlı.

 

Matrix’le dalga geçtiler mesela yıllarca. Adamlar 90’lı yıllarda ellerinde Duracell pil ile dediler ki ‘Ahan da bunun kölesi olacaksınız’. Sorarım size olmadık mı? Her şey pil ile çalışıyor neredeyse ve biz o pilin dolmasıyla tatmin olur olduk. Şimdi yapay zeka çalışmaları aldı başını gidiyor. Yıllar sonra Neo’yu ararız benden söylemesi gidip pazarlık etsin diye yapaylarla.

Sonuç olarak Karma olarak dönüp dolaşıp bize gelecek şey oldukça Karma(şık) bir şey olacak.

 

10225
9