Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 138. sayısı 1 Aralık'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Yaşlandık ve mutlu olduk

İLYAS HAYRİ


Yaşlandık ve mutlu olduk

Hepimiz yaşlandık ve bu yaşlılık büyük bir mutluluk verdi şaşırtıcı şekilde tüm insanoğluna.


Eskiden sonradan görme diye bir kavram vardı. Sözlük anlamı olarak "yoksul iken zenginleşerek gösteriş yapma, övünme gibi yersiz davranışlarda bulunan kimse" demek oluyordu. Halk dilinde rahat durmadı tabi elden ele dolandı bu sonradan görmelik işi. Her özenti işte çıkar oldu dilimizden. Amma da sonradan görmesin, şu komşumuz Süreyyalar var ya ne kadar da sonradan görme, bu kadar da sonradan görme olunmaz arkadaş gibi örneklerle sardı dört yanımızı. Yıllar sonra bir çeşit mutasyona uğradı yani sonradan görmemiz.


Sonra sosyal medya meşhur olunca geleceği gördü ve dedi ki ben de dahil olayım bu akına. Ve tam isabet. 12 den vurdu hedefi. Sosyal medyada fırtınalar estirmeye, beğeni rekorları kırmaya başladı sonradan görmemiz. Birileri çıktı bir tv şovunda toplu fotoğraf çektiler ve adına 'selfie' dediler mesela ve bütün dünya kameradan kendini çekmeye başladı. Selfie'ler sardı dört yanımızı. Sonradan görme çok beslendi bu özçekim adındaki gavur icadından. Arka kameraları küstü telefonların, mutluluk verici çubukları çıktı meydana. Eskrim yapar gibi kılıçlar çekildi sokaklarda ve selfie çubukları kapladı havayı. O da aldı nasibini sonradan görmeden. Çubuğu icat eden adam köşe oldu, paraya para demedi o derece. 


Derece demişken de farklı derece ve açılar çıkmaya başladı. Sırf bu durdurulamaz akıntıya farklı hızlar ve yönler kazandırmak için. Bir ara surat özçekimleri, sonra belfie'ler, yüzüstü uzanıp öyle bön bön durmalar, ne bileyim şişenin kapağını sakin sakin elinle çevirmek varken kıçıyla, dönen tekmeyle, robot koluyla açmalar falan. Ve son olarak Face App diye bir uygulamayı geliştiren yazılım firması el sıkıştı sonradan görme ile. Anlaşmaya göre imam bir yerlerden osuracak ve tüm dünya peşisıra üzerine düşeni yapacaktı. Ve tam da öyle oldu.


Yaşlanmaktan, ölümden korkan insanoğlu; gençleşmek için milyonlar harcayan insanoğlu bir anda yaşlanmaya karar verdi. Birisi akıntıya koydu kağıt gemiyi ve herkes bir anda 60-70 yaşlarına gitti. Sosyal medya bildiğiniz ütü firmalarının reklam alanı oldu buruşuk suratlardan. Ve çok eğlendik bu duruma. Oturup yaşlılıktan bahsetsek hiç eğlenmezdik belki ama sağolsun o uygulamayı yazan firma sayesinde tüm insanlık merakını giderdi ve mutluluktan ihya oldu. 


Bu muhteşem anlaşmadan 6.5 milyon kez indirilen Rusya merkezli uygulama şirketi milyon dolarları cebe indirirken bizlere de gelip geçici tebessümler kaldı.

10251
9