Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 133. sayısı 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Şehrin en yenisi; Balkabağa

Reha Arar


Şehrin en yenisi; Balkabağa

İstanbul büyüdükçe alışılagelmiş yeme, içme, eğlence mekânlarına her gün yenileri ekleniyor. İşte bu ay size yeni, daha çiçeği burnunda bir mekandan bahsedeceğim. Şehrin gelişen semtlerinden Maslak’ın yeni yaşam bölgelerinden Maslak 1453’ün içinde açılan Balkabağa’na konuk oldum. Dekorasyon muhteşem olmuş, Faruk Taşdemir en ince ayrıntıya kadar bizzat her şeyle ilgilenmiş. Beni en çok cezbeden duvardaki eski aplikler oldu, salona hoş bir sıcaklık vermiş. Kapıdan girdiğinizde sizi karşılayan balkabağı figürü saat 12’de aynen Kül Kedisi masalı misali birden bire tahta ve mermer masaların üstünde açılıyor, ışıkları yanıyor ve tabiri caizse misafirlere “hadi gidin” diyor. Konsept de zaten bu masal üzerine kurgulanmış, enteresan da olmuş. Genel koordinatör Nilgün Karatepe konusuna vakıf, uzun yıllardır sektörün en iyi noktalarında olmuş bir yönetici, mekân ise Kartal Altıkulaçoğlu ve Emre Kurt’a teslim. 


Menüye gelince başlangıçta gelen narenciyeli kereviz, karidesli hafif acılı humus, narlı tabule, gül rayihalı kuru cacık, sarı mercimekli fava ve arkasından gelen süzme yoğurt yatağındaki taze baharatlı mücver serpme olarak gelen, son derece lezzetli tatlar. Asma yaprağına sarılı paçanga böreği ve de Ermeni usulü yaptıkları ciğer de gayet başarılı. Masadaki balkabağı rengindeki tabaklar da yemeklere hoş bir fon oluşturmuş. Son olarak gelen yoğurtlu çıtır mantı geldi ki bence mutlaka tadılmalı. 


Gece boyunca şov devam ediyor. Tüm personelin bir arada yaptıkları geçit töreni, roman dansı ve günün sevilen müzikleri eşliğinde insan adeta 12 olmasın diyor. İstanbul’da yeni nesil meyhaneler her yaşa hitap ediyor, özellikle yaş günleri, bekârlığa veda geceleri, asker uğurlama gibi özel toplantılar hep buralarda oluyor. Bu tür mekânların sayısı da her geçen gün artıyor. Değerli dostum Faruk kardeşim bugüne kadar hep yaptıkları gibi bu konuda da yükselen bir trendi yakalamış.10258
11