Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 133. sayısı 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Lambusa Balık

Reha Arar


Lambusa Balık

Balık lokantalarına giderken genellikle fiyat, kalite oranına bakılır. Herşey dahil otellerde ise bu daha önemlidir. 


Geçtiğimiz hafta Merit Crystal Cove Otelinin Lambusa Balık Lokantasında idim. Otelin altıncı katında yer alan ve günler öncesinden rezervasyon yapmadan gidilmeyen bu restoranda içkili ve içkisiz olmak üzere iki çeşit menü bulunuyor.  Boğazın en kaliteli lokantasındaymışçasına bir şıklıkta geliyor tabaklar. Başlangıçlarda Kıbrıs usulü fava, semizotu, Ege otları, levrek marine ve közlenmiş patlıcan denenebilir. Şef Cem Çelikkaya ‘nın spesiyali elmalı pancar salatası, paşa mezesi, Lambusa salatası, deniz börülcesi, değişik bir meze olarak buzda bedem ve Kıbrıs’a özgü zeytinyağı ve Hatay nar ekşisi ile sunulan ev yapımı yeşil zeytin ve tam yağlı beyaz peynir da tadılmalı. Arkasından gelen ve bölgede günlük olarak tutulan kalamar tava ve ahtapot bacağı ızgara hakikaten nefisti. 
Biz ana yemekte hamsi ızgara ve kıraça tavayı tercih ettik. Yanımızdaki masada yenen lagos buğulama da muhteşem gözüküyordu. Bir dahaki gidişimde Kıbrıs Dip Karpaz’da avlanan barbunya balıklarını deneyeceğim. Tatlı olarak dondurmalı irmik helvası, kaymak ve cevizli kabak tatlısı da tadılmalı derim. 
Bu arada artık bu restoranla özdeşleşmiş bir ud sanatçısı var. Funda Aksoy hem sesi hem de udu ile yemeğe renk katıyor. Restoranda mikrofon kullanılmıyor dolayısıyla dostlarınızla rahat konuşma fırsatınız da oluyor. 


Diyalog Yayın Grubu Başkanı Reşat Akar, otelin genel müdürü Ercan Turhan ve diğer dostlarımın da kanaati bu yöndeydi. Şef Kemal Colayır ile sohbetimizde müdavimlerinin çok fazla olduğunu öğrenmek de beni mutlu etti. Bir iş bir hizmet yapılacaksa usulüyle erkanıyla yapılmalı, bu noktada Lambusa’yı son derece başarılı buldum. 


10261
11