Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 133. sayısı 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Bebek Sophie

Reha Arar


Bebek Sophie

Bebek artık ciddi anlamda balık lokantalarının yanında değişik, kaliteli ve Avrupai tarzda mutfaklara da ev sahipliği yapmaya başladı. 


Sophie için de bunlara iyi bir örnek diyebiliriz. Deneyimli iş insanı Metin Şen ile uzun yıllardır yeme içme sektöründeki tecrübeleriyle tanıdığımız Ülkü Alikoç burayı bir yıl önce beraber kurmuşlar. Uzun zamandır gitmek istiyordum, geçen hafta kısmet oldu. Öncelikle mekânın mutfağının başında olan Dilaver Göktaş ve ekibi ile tüm makarnaların imalatını yapan Mahmut Gülen’i özellikle kutluyorum.


Ummadığım lezzetlerle karşılaştım. Ayrıca enteresan bir misafir profilini gözlemleme imkanı buldum. Başlangıçlarda gelen Gemlik zeytininin geldiği bölgeyi ve markasını gayri ihtiyarı sordum. Aldığım cevap şaşırrtı beni, müdavimlerinin hep yediği ve giderken de yanlarında götürdükleri zeytin olduğunu bunun yanında şef Türev’in annesi Meryem Hanım’ın beyaz kiraz ve acı biber reçellerini zaman zaman istekleri üzerine kendilerine sunulduğunu da öğrendim. 


Buradaki misafir kitlesi saatlere göre değişiklik gösteriyor. 07.00 – 11.30 arası bölgede oturan ya da yürüyüş yapanlar geliyor. 10.00-15.00 arası ise Rabia ve Dilek’in servisine ve Mahmut’un antrikotuna bağımlı olanlar çoğunlukta oluyor. Enteresan bir nokta da gelen herkesin birbirini genelde tanıyor olması. 

Masaların yanında zil butonları var, bastığınızda açtığınız ya da içmekte olduğunuz şişeden içkiniz siz söylemeden masanıza geliyor tabi her seferinde değişik bir atıştırmalıkla. 


Sophie isminin nereden geldiğini merak edenlere Aslı ve Metin Şen çifti bir New York seyahatinde Sophia Loren’e atfen ona benzeyen bir resimle logosu yaratılmış şık bir bara giderler. Bu bardan çok etkilenirler ve dönüşte hayallerini Bebek’te gerçekleştirirler zira enteresan olan şudur ki gittikleri barın sahibi de bu ünlü İtalyan sinema yıldızına çok benzemektedir.


Yemeklere gelince başlangıçlarda aldığımız süzme yoğurt ve dereotu buketi ile sunulan fırın mücver çok lezzetliydi. Aynı anda gelen burrata peyniri sunumu ile göz doldurdu. Ancak bir dahaki gidişimde yemeğe karides tempura ve bruschetta ile başlayacağım. Ana yemek olan teriyaki soslu bonfile dilimleri değişik mantarları ve basmati pilavı ile mutlaka tadılmalı bir de daha az tuzlu yapılması şartıyla keçi peynirli ve cevizli erişte de çok başarılı bir tabaktı. 


Sophie’nin asıl spesiyalitesi Paris’teki usulle yapılan antrikot ve tabi ki yanında kızarmış patates. Sosunun formülü uzun yıllar bu reçeteyi Paris’te uygulayan şefe ait kalan bu lezzet artık dünyaya malolmuş bir tat. Sophie ’de de Paris’teki gibi masaya getirilişi dahi bir seremoni.

Görünen o ki Sophie Bebek’te mutfağı ve ambiyansı ile iddialı bir yer sahibi olmuş bile.  Ellerinize sağlık Ülkü Alikoç…

10265
11