Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 133. sayısı 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Develi lezzetleri

Reha Arar


Develi lezzetleri

Anadolu’nun birbirinden leziz tatlarını orijinal şekilleri ve sunumlarıyla bizlere tanıtan mekânlardan birisi Develi’dir. Arif Develi,  6 yaşında başladığı hayat maratonunun ilk yıllarından itibaren dedesinin yanında çalışarak mesleğinin inceliklerini öğrenip 1964 yılında Eski İstanbul’un tarihi semtlerinden Samatya’da lokantasını açmıştır. Zaman içerisinde burası sadece ülkemiz insanları arasında değil yurt dışından Türkiye’ye gelenlerin de tercih ettikleri bir mekân haline dönüşmüştür. 80li yıllarda İstanbul Belediyesi’nde görev yaparken yurt dışından İstanbul’u ziyarete gelecek bir yabancı belediye başkanının benden Develi’de bir akşam yemeği yemek istemesi beni hem şaşırtmış hem de Arif Develi’ye hayran bırakmıştı. Şimdilerde bayrağı daha yükseklere çıkartmak için çaba veren iki genç var. Ali ve Nuri Develi… En beğendiğim tarafları da babalarının yolunda devam etmeleri. Genel Yayın Yönetmenim Salih Keçeci ile Nuri’yi dinlerken ikimiz de hem yemeklerden hem de anlattıklarından inanılmaz etkilendik. 


Develi’nin en önemli yemeği fıstıklı kebaptır ve bu spesiyalin reçetesinin Arif Develi’ye ait olduğu söylenir ama biz isterseniz serüvene başından başlayalım. Sizin masaya yöneldiğinizi gören fırın ustası pidenizi hemen fırına atar. Masanıza Erzincan tulumu ve tereyağı getiren genç komi ise elinde tabaklarıyla sizi bekliyordur. Sırada Gaziantep turşusu ve çiğ köfte ve yeşilliği vardır. Sonrasında bizim lise yıllarındaki atlas benzeri bir menüden soğuk mezelerinizi seçersiniz. Ben sizin için patlıcan salatayı ve muhammarayı ve tabi ki gavurdağı salatasını seçtim. Şimdi gelelim işin can alıcı ilk noktasına; siz siz olun lahmacun yemeden masadan kalkmayın. Nasıl mı? Fırıncı küreğinde ve kocaman… Neden bu denli büyük lahmacun yaptıklarını sorduğum zaman aldığım yanıt eskiden beri hep bu boyda lahmacun yaptıkları oldu. Masanızda özel bir satırla önce katlanan sonra kesilen semsek pidenin yanında pastırmalı humus ve içli köfteyi de alabilirsiniz. Kebap çeşitlerine gelince; acılı ve acısız Antep kebapları, zırhta çekilmiş kıyma, sarımsak, maydanoz ve özel baharatlarla harmanlayarak sundukları kebaplar ve Develi köfte kebabını sayabilirim. Şimdi gelelim spesiyal kebaplara, bu grupta favorim elit kebap oldu. Baharat sevenler ise eminim klass kebabı tercih ediyorlardır. Belli mevsimlerde keme mantarı kebabı ve sarımsak kebabı için özel geliniyor. 


Tatlılara gelince klasiklerden gidelim derim. Künefe ve fıstıklı cevizli baklava ile yaprak şöbiyet... Gelin siz bu güzel tatları Antep fıstığı ile doldurulmuş bir katmer ve masanızda büyük bir bıçakla kesilen Maraş dondurması ile noktalayın. Sohbetimiz sırasında Nuri Develi’ye sordum. Bundan sonra gözün nerede diye, cevap artık uluslararası olma yolunda, ilk hedefi de Kuzey Kıbrıs, arkasından da eminim ki Körfez ülkeleri gelecek. Yolunuz açık olsun Develi ailesi. 

10279
11