Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Kösem, aradığını neden bulamıyor?

İLYAS HAYRİ


Kösem, aradığını neden bulamıyor?

Yıllar önce büyük cast çalışmaları, derin tarih araştırmaları, dikkat çeken kadrosuyla dikkatleri üzerine çeken ve dönem dizilerine yeni bir boyut kazandıran Muhteşem Yüzyıl, ilk başlarda aradığı ya da hakettiği ilgiyi göremese de ilk sezonun ortalarından itibaren reyting rekorlarını alt üst etmeyi başarmıştı. 

Makyajından, ışığına, kostümünden, mekan tasarımına kadar her şeyi kusursuzca ayarlayan yapım ekibi, üzerine de muhteşem oyunculuklar eklenince dizi tabiri caizse alıp yürümüştü. Büyük oyuncuların bile bir iki bölüm konuk olarak oynamaya can attığı dizinin son sezonu ise unutulmaz karelerle hafızalara kazınmıştı. Dizinin yapımcısı Tims, dönem dizisi kavramını öyle bir noktaya taşıdı ki zirveye ramak kaldı neredeyse. Tüm beklentileri eksiksiz karşılıyordu. Düşünün kadroda oluşan Hürrem Sultan vakası bile başarıyla bertaraf edilmiş, reytinglerde en ufak bir sarsıntı olmamıştı. Projenin yorgunluğuyla bir süre ara veren, ama son bölümde de Kösem'in tanıtımıyla dönem dizisi sevenleri heyecanlandıran Tims, bir süre dinlenme kararı verip ekranlardan bir kaç sezon uzak kalacağını açıkladı. İşte ilk yanlış o sürede başladı. İnsanların içine o heyecan tohumunu ekip ardından bir bir buçuk yıl ara vermek, o sıcaklığı soğuttu doğal olarak. O arada diğer yapımcılar da dönem dizisi tutuyor madem diyerek bazı projelerle kanallarda yer alsalar da Muhteşem Yüzyıl'ın çıkardığı üst noktaya ulaşamadıkları için ekrana veda ettiler. Bir tek TRT'nin Tekden filme yaptırdığı Diriliş Ertuğrul bomba etkisi yarattı. TRT dizi konusunda çok izlenmeyen bir kanal olsa da Çarşamba günlerini alıp götürdü Diriliş Ertuğrul. İşte o dizi ulaştı o yüksek zirveye. Oyuncular, kast, görsellik o dönemi yaşatmayı başardılar izleyicide. Ve izleyici de o zirveyi yakalayan diziye dört elle sarılmayı bildi. Muhteşem'in ötesinde değil ama tam ayarında oldu Diriliş Ertuğrul. Dönem dizilerinin Muhteşem'den sonraki Diriliş'i oldu kısaca. Ama o da ilk bölümlerde eleştiri yağmuru, tarihçilerin saldırıları, reyting sıkıntıları gibi aşamalardan geçti. Muhteşem de geçmişti. 

Ve uzun süre beklemenin ardında Kösem'in tanıtımları boy gösterdi yine ekranlarda. Uzun süre kast çalışmaları yüzünden ertelendi dizinin başlangıcı. Bence çok ara verdiler başlangıç için, çok soğuttular yemeği. Yine de dönem dizisi sevenler merakla beklediler dizinin başlamasını. Hürrem etkisi yaratır diye yabancı bir güzel seçildi başrol için, sempatik, Türkçeyi çat pat konuşan bir kızcağız. Dizi bir başladı görsellik süper, makyaj ve kostüm konusunda zaten tecrübeli bir ekip. Ama bir şeyler eksik. İzleyici de farkında durumun, yapımcı da. Ama ne eksik? Yine eleştiriler, tarihçilerin bombardımanları ve reyting sıkıntıları baş gösterdi tabi. Ama tıkanıklık açılmadı bir türlü. İlk 6 bölümden sonra baktılar istenilen olmuyor, başroldeki sarışın, Türkçeyi çat pat konuşan sempatik kızı gönderip karşımıza esmerleşmiş, düzgün Türkçe konuşan, sempatikliği azalmış Beren Saat'i çıkardılar. İki bölüm geçti ama Beren de kurtaramadı reytingleri. Belki ileride açılır o tıkanıklık. 

Ama benim naçizane görüşüm işin başından yapıldı yanlış. Birincisi erkek hegemonyasına alışmış bir toplumun kadının ön planda olduğu ve hüküm sürdüğü bir hikayeyi benimsemesi, padişah kavramı değil de cariye kavramının ön planda olması bilinçaltlarını rahatsız etmiş olabilir. İkincisi neredeyse 2 yıl beklenen kast çalışmalarının ortaya döktüğü kadro. Sen Barcelona'yı sahaya sürüp sezonu kapatmışsın, sonraki sezona ikinci lig takımıyla çıkıyorsun. Bence büyük kumar. Halit Ergenç, Selma Ergeç, Okan Yalabık, Vahide Gördüm, Mehmet Günsur, Aras Bulut İynemli ve adını sayamadığım başarılı oyuncuların eskiden çıkıp günümüze zaman makinasıyla gelmiş hissiyatı veren karizması ve oyunculukları ile bizi zirveye çıkarıp, şimdiki kadro ile tekrar dağın eteklerine itmek çok yanlış bir hareket oldu bence. 

Nasıl toparlanır bilmem, belki diğerleri gibi zaman geçtikçe açılır ve patlatır yine reytingleri ama kadroya kesinlikle dikkat çekici takviyeler lazım.

103
9