Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Yakamoz ile kahvaltı ve balık keyfi

Reha Arar


Yakamoz ile kahvaltı ve balık keyfi

İstanbul Boğazı'nın en güzel görünümüne sahip olan mekanlarından biri olan Çengelköy’deki Kuleli Yakamoz Restaurant’ı ziyaretimde yepyeni bilgilere ulaştım. Son gelişim iftar içindi, bu sefer ise muhteşem bir sonbahar gecesinde alkolsüz olan bu balık lokantasında misafir olduk. 


Kompleksin sahibi Taner Acar Kaya ile öncelikle bu yıl yapılan yenilikleri konuştuk. Dışarıda yapılan ve önümüzdeki günlerde meze vitrininin konacağı alan, dekorasyondaki değişiklikler ve de muhteşem kahvaltı salonunun yenilenmesi doğrusu göze hoş görünüyor. İsterseniz işe sabah kahvaltılarından başlayalım. 


Buradaki en önemli unsur gıdaların menşelerinden seçilmesi. Kars gravyeri ana vatanından geliyor. Kars ayrıca Taner Bey'in de şehri, dolayısıyla hemşeri ilişkisi birçok gıdada çok önde... Yumurtalar Sapanca'daki bir çiftlikten, zeytin Gemlik'ten, zeytinyağı Aydın'dan, kuru kayısı Malatya'dan geliyor. Reçeller ise ev yapımı. O şekilde bir sistem kurulmuş ki, İstanbul'un şık giyinen kişilerinden olan Müdür Seyit Yılmaz sıra bekletmemek için elinden geleni yapmış. Yardımcısı Turan Zorlu ise salonda, her an her yerde... 


Akşama gelince 

Burada balık, doğrusu ikinci planda. Ocak başında gördüğüm et, balığı sollamış. Mezelere gelince, başlangıçlarda havuç tarator, kalem gibi ince yaprak sarma, bir klasik olan haydari, zeytinyağlı enginar ve köz patlıcan var. 


22 senedir aynı mekanda çalışan mutfak şefi Murat Özdemir'in spesiyalleri olan değişik tattaki paçanga böreği, kalamar tava ve yeşil biberli tereyağlı karides gayet lezizdi. Keşke karides biraz az acılı olsaydı. Bu arada mutfakta gördüğüm diğer iki değişiklik beni çok mutlu etti. 


İlki Kamerun'dan eğitim için İstanbul'a gelen ve Fransız pastry mutfağı şefi Biggy Arthur Fozeu’nun (Kısaca Şef Biggy) full time Kuleli Yakamoz'da çalışması, ikincisi ise neredeyse mutfak kadrosunun yarıya yakın kısmının üniversite veya meslek lisesi mezunu genç hanımlardan oluşması... 


Kahvaltı şefi Özlem Hasoğlu yönetiminde ciddi bir ekip mevcut. Şimdi gelelim pastry şefinin yaptığı profiterol, kabak tatlısı, cheesecake ve de Karadeniz sütlacına... Hepsi tek kelimeyle damak çatlatan... Zaten alkol olmamasına rağmen gittiğim akşam 200'ü aşkın kişi yemek yiyordu. Bu da bir başarı hikayesi deyip noktalayalım. 


10397
11