Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 138. sayısı 1 Aralık'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Dikkat!

İLYAS HAYRİ


Dikkat! 'Uyuşturu'luyoruz

Veliler, büyükler dikkat! 

Şu sıralar fena uyuşturuluyoruz...

Paraya para demeyen tütün firmalarının ardından gizli ve büyük bir tehlike daha doğuyor. Zamanında reklamlarla milyonlarca insanı sigaraya özendiren, ardından gelen yasaklara aldırmadan ünlü sanatçılara, yapımcılara yatırdıkları paralarla en büyük reklam kaynağı Hollywood ile reklamlarına ve bilinç altına işlemeye devam eden sigara özendiriciliği şimdi de uyuşturucu sektöründe kullanılıyor. 

Ne de olsa sigara üreticileri nemalanacakları kadar nemalandılar. Biraz da uyuşturucu kartellerini doyurmak gerek. Elbet her gelen nesil bir öncekiyle uyuşma sorunları yaşar. Ben de yaşım gereği ortalarda seyrediyorum. Yeni jenerasyondan da eskilerden de hafif bir sentezim var yani. Elimden geldiğince de yenilere yetişmeye çalışıyorum. :) Bu yetişme mücadelesi onları biraz daha iyi anlamak için, onların açısından bakabilmek için. Kapitalizm canavarının hızlı lokmalarına yetişemez iken, gençlere yetişmek de bir o kadar zor oluyor tabii.

Günümüz gençlerini etkisi altına alan Hollywood filmleri, uygulamalar ve diğerleri dikkate alındığında şoke olmamak elde değil. Mesela Hangover, Para Avcısı, Limitless, Breaking Bad gibi dillerden düşmeyen yapımlar ve beni şoka sokan i-doser denen uygulama. Film ve dizilere baktığınızda çok eğlenceli gözüküyor gençlerimize. Ama işlenen konular hep uyuşturucu türevleri, seks, alem, uyuşturucunun yaşattığı kafalar. Büyük tavsiyeler ve imdb puanlarını dikkate alarak izlediğim Para Avcısı, film boyunca masumane bir çalışma hayatına adım atan Leonardo'nun bir anda ipleri koparması, uyuşturucu, alkol, seks üçlemesine balıklama dalması, üç kağıtlarla paraya para dememesi işleniyor. İzleyenlerde de şu etkiyi bırakıyor. 'Hayat budur işte'. Bu ve bunun gibi gençlere iğrenç hayatları çok renkli gibi sunmaları büyük tehlike bence. Bir çok yapımda özendirilen uyuşturucu, alkol ve seks gizli mesajlarla toy beyinlere işleniyor. 

Gelelim i-doser denen uygulamaya. İnsan beynine gönderilen sonik ses dalgalarıyla değişik reflekslerin ve duyguların yaşandığı bir uygulama. Tüm bünyeyi ayakta tutan organ olan beyin ile iç içe geçmiş bir eğlence anlayışı. Bazı sesler sizde uyuşturucu etkisi yaratıyor, bazıları mutlu, bazıları depresif, bazıları tribal hale sokuyor, bazılarında vücudunuz kasılıyor, bazılarında da halüsünasyon gördürüyor. Doz doz satılan bu seslerin bazı denemeleri bedava. Neden? Bünyeyi alıştırıyorlar tıpkı uyuşturucu gibi, daha sonraki dozlar parayla. Veliler! İnternette videoları var bakın izleyin nasıl bir işkenceden zevk aldıklarını çocukların. Uyuşturucu karteli artık teknoloji ve reklamlarla iş yapıyor.

Demem o ki uyuşturucuyu sokak aralarında aradığınız kadar, cep telefonlarında, bilgisayarlarda ve ekranlarda da arayın. 

Çocuklarımızın 'uyuşturu'lmasına izin vermeyin.

110
9