Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 133. sayısı 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Yalıkavak Karski

Reha Arar


Yalıkavak Karski

Bodrum’un yeni mekânları arasına geçen yıl müzikli, yemekli restaurant olarak katılan Karski bu sezona çok değişik bir menü ile girdi. Son transferi deneyimli şef Volkan Ata ve danışmanlar eşliğinde uzun bir süre bu menünün Karski markasıyla bağdaşması için ciddi emek harcandı. Ana gıda maddesi olan et ve ürünlerinin toptan perakende satışını da yapan mekânın sahibi Adnan Şen, et ürünleri imalathanesinden gelen etlerin en uygun olan bonfile, nuar ve kontrfilelerini Karski’ye gönderiyor. 

Diğer bir konu da burası alışılagelmiş bir lokanta değil, Yalıkavak’ın hünnap mandalin, zeytin ağaçları ortasında rahat koltukları, geniş masaları ile dikkat çeken bir bahçe. Yerinize oturduğunuz zaman sağdaki, soldaki muhteşem ağaçlara, çiçeklere, dokuyu süsleyen objelere bakarak bir süreniz geçiyor. 

Menü gayet güzel hazırlanmış. Salatalarda kaşık ve tarla yeşillikleri salataları hemen göze çarpıyor. Bu arada son günün modasına uyulmuş; Ortadoğu’dan bir tat, taboulede unutulmamış. Sıcak başlangıçlarda soğan piyazı, ızgara domates ve biber ile sunulan yaprak ızgara ciğer özel bir tat. Tereyağında kuzu böbrek dilimleri, kırmızı biberli ve mantarlı pazı ile sotelenmiş acılı börek değişik, ilk anda ismi beni cezbetmedi fakat tattıktan sonra favorilerim arasına girdi diyebilirim. Yine unuttuklarımızdan tereyağlı işkembe tava ve ızgara kuzu kokoreç, denizlerden; Bodrum’un olmazsa olmazı tereyağlı karides güveç var.

Ana yemeklere gelince tabii ki marka yemek; Dana ve Kuzu Karski. Her ikisi de özel ithal edilmiş tahta üzerinde, kömür ızgarasında pişirildikten sonra geliyor. Yanında yeşil sebze sote ve hafif acılı demi glace sosu ile. Tavsiyem denemeniz yine Adnan Şen mamullerinden; T. Bone Steak, Dana Osso Bueo (bir gün evvel sipariş etmenizi öneririm) 9-10 saat pişirilen dana kaburga, Bodrum menülerinin değişmezi çökertme kebabı. Güneydoğu da unutulmamış… Ali Nazik menüye girmiş. Odun fırınında pişmiş kuzu incik, tavuk şiş ve kuzu külbastı da mevcut. Makarnalarda; “Sosunu Napoliten, bolonez, kremalı mantarlı, pesto arasından seç, Pennen, Spagettin, Tagliatelle masana gelsin” sistemi uygulanıyor.

Tatlılar ise çok çeşitli değil; az ve öz yapılmış. En öne çıkanı çikolatalı sufle, vanilyalı dondurma ve karamelize armut eşliğinde özel tepsisinde, tercih etmeyenlere dondurmalı incir veya armut tatlıları. Hâsılı yaz gecelerinin ay ve yıldızlar altında Dj müziğiyle bir ziyafet diyebiliriz.

Yalıkavak Marina’nın açılmasından sonra bölgenin gelişmesi, yeni yeni restaurantların açılması, yeni bir cazibe noktasının perçinlenmesi ve alışılmasını da beraberinde getirmiş.

İletişim bilgileri
Yalıkavak Mh. Kayacık Cd. No:12 Yalıkavak-Bodrum / MUĞLA. 
Telefon. +90 252 385 48 48. Rezervasyon. +90 549 316 49 59.
119
11