Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 138. sayısı 1 Aralık'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Ekranlarda Pazartesi sendromu

İLYAS HAYRİ


Ekranlarda Pazartesi sendromu

Ekranlardaki dizi savaşı da reyting savaşı da kıran kırana devam ediyor.

Özellikle Pazartesi akşamları rekabet iyice kızışmış durumda. Resmen Pazartesi sendromu ekranlara yansıyor. Son günlerde yeni bir akım olan 'Özel Tim' dizilerinin de devreye girmesiyle reyting savaşı iyice kızışmaya başladı. Sezon başında reyting pastasının büyük payını alan İçerde ve Kırgın Çiçekler, TV8'in beğenilen yarışma programı Survivor, Star TV'de yayına başlayan Söz dizisi ve Kanal D'de ekranlara merhaba diyen İsimsizler ile pastadaki payını kaybetmeye başladı.

Acıyı, acı veren hikayeleri seven kesimin bağlılıkla izlediği Kırgın Çiçekler çok fazla seyirci kaybetmemiş gibi gözükse de İçerde dizisi sıkışan ve uzatıldıkça uzatılan senaryosu nedeniyle kan kaybetmeye başladı. Söz, Survivor ve İsimsizler ekranda yok iken Total'de yüzde 20'lerden aşağı share, yüzde 9'dan aşağı da reyting almayan, AB'de ise resmen pastanın büyük dilimini kapan İçerde, Nisan ayında belirgin bir düşüş yaşamakta.

Her Pazartesi akşamını bana son bölümler hariç iple çektirten İçerde'de bir türlü ortaya çıkmayan gerçek, özellikle dün akşam gerçeği öğrenen Melek'in vurulana kadar elinde binlerce şans varken 'sürpriz yapacağım' moduyla takılması izleyiciyi resmen çileden çıkardı. Normal bir insan böyle bir gerçeği öğrendiğinde kötülüğünden şüphe duymadığı babasının yanına koşmaz, hadi koştu bu gerçeği yüzüne vurmaz, onu da geçtim ben hemen sevdiğim adamı, yıllarca birbirimizi kolladığımız kardeşimi arar gerçeği söylerdim. Ama nedense Melek vurulana kadar beklemeyi tercih etti. Tıpkı Vatanım Sensin'de Cevdet'in saçma bir şekilde karısına gerçeği söyleyememesi gibi. Bir an önce bu gerçeğin ortaya çıkması ve başka bir yöne çekilmesi gerek senaryonun.

Survivor'ın başarısı zaten tartışılmaz, yıllardır kendisini ispatlamış ve her defasında seviyeyi bir tık yukarı taşımış bir yapım. Söz ve İsimsizler ise şimdilik daha senaryonun başları olduğu için ve içimizi acıtan konulara renkli karakterlerle parmak bastığı için izlenme oranlarını daha da arttıracağının sinyalini verdi. Hatta Söz, 17 Nisan'da yayınlanan bölümüyle Total'de birincilik tahtına oturdu. 

Bakalım ilerleyen günlerde Pazartesi sendromundan hangi yapımlar sağ salim çıkacak?
141
9