Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 133. sayısı 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Kaşıbeyaz Bosphours’da Yeni Tatlar...

Reha Arar


Kaşıbeyaz Bosphours’da Yeni Tatlar...

Boğazda eskiden sadece balık yenirdi, deniz kenarında nedense et lokantası yapmak yerine insanların aklına deniz ürünleri sunmak ve misafirlere bunları yedirmek daha mantıklı geliyor. Bunun İstanbul’da kırılma noktası Birkaç yıl önce Yeniköy’de sektöre çok iddialı bir tesisle giren Kaşıbeyaz’ın boğaz şubesi Kaşıbeyaz Bosphours oldu. Çok da iyi oldu şimdi hemen hemen her semtte steak house ve kebapçılar açıldı, bir nevi yeni bir tercih doğdu. 


Kaşıbeyaz’ın binası, ihtişamıyla özellikle Arap yarımadasından gelenler olmak üzere tüm et ve meze severleri çekiyor. Manzarası ile de cidden büyülüyor. Hâlâ ilk günkü aşkıyla işinin başında durup koordinatörlük görevini yürüten Ahmet Kaşıbeyaz, Yeniköy şubesini oğlu Suat Kaşıbeyaz’a teslim etmiş. O da tıpkı babası gibi yaratıcı. Son gidişimde şefleri Ömer Kaya, yeni yaptıkları ve Suat Bey’in fikri olduğunu söylediği bir spesiyal ile lafa başladı. İnanılmaz mutlu oldum, daha evvel kitabımda da yazdığım gibi buradaki mönü sık sık yenileniyor ve günün, mevsimin şartlarına uygun hale getiriliyor. 


Başlangıçlarda tereyağı, tulum peyniri, Ege usulü patlıcan, kuru domates, haydari ve Meksika piyazı öne çıkıyor. İkinci dalgada çok beğendiğim kekik salatası (zahter), muktabel (Suriye mezesi), muhammara ve bir de klasik peynirli mevsim salatası geldi. Daha sonra gelen elmalı fındık lahmacunun değişik ve yakışan tadı aslında beni çok şaşırttı. Parça etli sebzeli haşlama içli köfte ile çok mutlu oldum. Ara sıcaklar arasında gelen Boğaz Kebabı ise son derece başarılıydı hem etine hem de lavaş içindeki diğer malzemeleri son derece yerinde buldum. Kaburga kokoreç ise yeni bir tat, bence ismi değişmeli, hafif bir önyargı yaratabiliyor. En son gelen lokum ise hakikaten enfesti. Tatlılarda ise katmer, künefe zaten Kaşıbeyaz’ın efsanevi tatları arasında. Bunlar dışında sütlaç ve incir tatlısı sevenlerinin mutlaka denemesi gereken lezzetler. 


Burada tabii ki Suat Kaşıbeyaz en önemli kişi ama Sezar’ın hakkını şef Ömer Kaya’ya veriyorum.  Yaratıcı gücü ve lezzetli yemekleri dolayısıyla, yardımcısı Mustafa Yılmaz’ın da bu yemeklere katkısı çok önemli. Yılların Kaşıbeyaz’ı genç kuşak ile son derece yeni spesiyaller yaratmış.


199
11