Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 138. sayısı 1 Aralık'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Kadın erkek ilişkileri

İLYAS HAYRİ


Kadın erkek ilişkileri

Bir erkek bebek dünyaya geldiğinde karşı cinsin odak noktasıdır. Anaç bir sevgi vardır ortada.

İlk 5 yaş masum ve saflık doludur. Yaşıtlarıyla rahatça iletişim kurup oyunlar oynayabilir. Kendinden büyükler de sevgi doludur, abla gibi anne gibi.

Daha sonra okul başlar. Karşı cinsle iletişim yine süperdir. Çünkü nötr dür cinsiyetler. Rahatça şakalaşıp, sohbet edilip oyunlar oynanır.

Ortaokul zamanları gelir. Hormonlar kendini göstermeye başlar. Erkek bir anda erkekliğini kadın da kadınlığını hissetmeye başlar. Demek ki bir cinsiyet varmış fikri yer edinmeye başlar beyinlerde. Karşı cinsten çok hemcinscilik başlar. Ve iletişim kopukluğu başlar cinsler arasında.

Lisede iyice uzaklaşır erkek ve kadın. Erkek için kasap camındaki et gibi uzaktır ama bir mirnav kadar yakındır kadınlar. Ama nerde o nötr zamanlardaki gibi rahat ve düstursuz iletişim. Merhaba demek için bile kılı kırk yararsın. Bir anda korkulu bir rüya oluverir sadece konuşabilmek. Karşındaki insan değil de kadın mantığı yerleşir sana sormadan beynine. 

Üniversite yıllarında biraz da olsa iletişim yolları açılır. Ama belli mesafelerde. Çünkü  masum oyunlar oynayıp sohbetler ettiğin kadın için de sen bambaşka bir varlıksındır. Yıllar önce masumca oyunlar oynadığın kız arkadaşın sana artık bir canavar gözüyle bakıyordur. O nedenle her "merhaba"da terslenme yüzdesi yüksektir.

İşte terslenmediğin, iletişim kurduğun ve küçüklüğündeki saflıkla davrandığın biri çıkarsa karşına ve yakalayabilirsen o dönemi cinsiyetlerin çekimi de eklenince üzerine; anlaşacağın, hayatı paylaşacağın karşı cinsi bulmuşsun demektir.

Evlilik yılları gelir geçer ve yaşlanmaya başlarsın. Yine nötr leşiverirsin hiç istememene rağmen. Çevrendeki insanlarla çok daha rahatsındır artık. Çünkü tecrübe dolusundur ve tehlike arzetmiyorsundur. Karşı cins çok ılımlıdır sana karşı. İletişim süper olur belki ama oyunlar ve cinsiyet çocukluğundaki hayaller gibi olur. :)

Ve döngü tamamlanır...

60
9