Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 138. sayısı 1 Aralık'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Hollywood

İLYAS HAYRİ


Hollywood'un 'Tükenmişlik Sendromu'

Birileri yapımcıları ve sektördeki firmaları uyarsın! Hollywood son zamanların moda hastalığı 'Tükenmişlik Sendromuna' yakalandı.


Sinemanın devi olarak bilinen ve Amerika’nın ‘Amerika’ olmasında en önemli etkenlerden olan Hollywood son yıllarda artçı sarsıntılarla sallanıyor. Sektörün önde gelen firmaları ya bu durumun farkında değil ya da farkında olmak istemiyor. 'Ne de olsa ne yapsak izleniyor ve bir şekilde para kazanmaya devam ediyoruz' diyerek işleri akışına bırakmış gibiler. O kadar kötü filmler ve projelerle beyazperdede yer alıyorlar ki 'yok artık şaka yapıyorlar herhalde' demekten alıkoyamıyorum kendimi. Hani sinemada tüketici hakları olsa nadiren para verip gittiği Hollywood yapımlarından kalitesizlikleri nedeniyle milyonlarca dolar tazminat alabilirdim diye düşünüyorum. 


Tamam ünlü serilerin ya da Marvel'in eserlerinin bir çok sinemasever tarafından izlenmesini anlıyorum, yapılan işin bir temeli var. X-Men, Örümcek Adam, Hulk, Kaptan Amerika, Avengers, Demir Adam gibi serileri ben de severek izliyor ve takip ediyorum. Fantastik bir dünya beyazperdeye yansıtıldığı için belki de milyon dolar gişe hasılatları kazanıyor bu filmler. Efektleriyle, makyajıyla saygıyı bir yere kadar hakediyorlar. Ama şimdi tuttu diye de X-Men'i değişik versiyonlarla 10-15 film olarak karşımıza çıkarmak tamamen paraya endeksli. Güzel işlere saygım sonsuz ama suyunu çıkardıkları o kadar iş var ki para için. Ve daha kötüsü biz her seferinde büyülenmiş gibi gidip para bastırıyoruz Amerikan devletine. Mesela Hızlı ve Öfkeli aksiyonu ve efekti bol, güzel bir film ama 1-2-3 yeter 7'nci film ne yahu, ya da Testere mesela ilk 2 film süperdi ama kardeşim 7 film ne demek resmen tavşanın suyunun suyunun suyunu çıkalarım hepsini de tavşan suyu diye satalım demek oluyor bu. Kapitalizmin bağımlısı olduğumuz için adamlar kaliteye, emeğe bakmıyorlar “ne de olsa izlettiririz” diyorlar. Peki burada suç onlarda mı bizde mi bir düşünmek gerek? 


Hadi görsel efekt konusunda harikalar yaratabiliyorsunuz onu anladık fakat bütün fimleri yeşil bir perde gerip sette çekiyorsunuz, maliyeti de perdenin metrekaresine düşürmüşsünüz. Biraz da senaryoya para/emek harcasanız fena mı olur? İlla milyarlar kazanmanız mı gerekiyor? Konu resmen önemli olmamaya başladı, yaptıkları yapımların %30'u fantastik film (kesin para), %30'u kadroda baba isimlerin olduğu konunun olmadığı (o da kesin para), %20'si görsel efektlerin dibine vurdukları ve yine konunun öneminin olmadığı (para garantili), geriye kalan %20 ise ele avuca gelir emek harcanan filmler. İnanın son yıllarda seni etkileyen hangi film var diye sorsalar ‘Predestination’ derim sadece. Hollywood’a yaptıkları kalitesiz yapımlardan dolayı para kazandırmama kararı aldım. Whiplash diye bir film için süper yorumlar vardı mesela oturdum izledim bir bateristin bir tarafını yırtıp Nirvana'ya erişini anlatıyor film, toplasanız bir saatlik film ‘çat’ diye de bitiyor. Nerede konu bütünlüğü? Ama çok süper diyenler neye göre veriyorlar bu puanları milliyetçi ruhla mı özenti ruhla mı? 


Bir de utanmadan garip filmlere Oscar adı altında ödüller dağıtıyorlar. Ben söyleyeyim görsel efektler olmasa şu an Hollywood uzatmalara oynuyor olurdu. Türk sineması ve Bollywood, yapıtlarıyla her geçen gün yükselişini sürdürürken Hollywood büyük bir düşüşte. İddia ediyorum bizim sinemamızda olsaydı o kadar metrekare yeşil perde ve efektler yeni Hollywood olurduk. Konusuyla, senaryosuyla, bütünlüğüyle ve oyunculuklarıyla onlarca güzel yapım çıkarıyoruz her yıl. Peki değeri biliniyor mu? Hayır. Batı çamuruna bulaşmış gençlerimiz yine gidip sinemada oynayan fragmanıyla büyüleyen ama içi boş Amerikan filmleriyle vakit kaybediyorlar. Ancak iyi reklam parası ayrılan yerli filmler hakettiklerinin bir bölümünü alıyor. Bazıları da haketmedikleri kadar kazanıyor tabi.


'Tükenmiş'lik sendromuna giren Hollywood'a tavsiyem bir minik Hollywood kursunlar Türkiye ve Hindistan'a merak etmesinler tüm emek bizden, efektler ve para sayma makinaları onlardan...80
9